January 2018  
SMTWTFS
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
     
Upcoming Events
JAN

21

SUN
Early Church Service
8:30 AM to 9:30 AM
11:00 Traditional Service
11:00 AM to 12:00 PM
JAN

22

MON
February Nexus Information Due
Please deliver NEXUS articles for February to Kathy at Office - drop off or email.
JAN

24

WED
Choir Practice
7:30 PM to 8:30 PM
JAN

25

THU
Bread of Life Study
10:30 AM to 11:30 AM
JAN

27

SAT
St Benedict's Community Dinner
3:00 PM to 5:00 PM
This is held at St. Benedict’s Episcopal Church. St. Andrew’s takes turns cooking and everyone helps serve. In conjunction with St. Benedict’s Episcopal (910 Bowker Street, Lacey) we serve a hot meal for the homeless and low-income people in our community. Come help set-up, serve, clean-up. If you would like for information please contact Rich Green (360) 943-9290.
JAN

28

SUN
Early Church Service
8:30 AM to 9:30 AM
11:00 Traditional Service
11:00 AM to 12:00 PM
JAN

31

WED
Choir Practice
7:30 PM to 8:30 PM
FEB

04

SUN
Early Church Service
8:30 AM to 9:30 AM
11:00 Traditional Service
11:00 AM to 12:00 PM
Bible Search
Committee Members

St. Andrew’s United Methodist Church

Lay Leadership Nomination Report 2017

 

Church Council

*All Committee Chairs are members of Church Council

Chairperson                                                                                                    Gary Skaar

Lay Leader and Member of Annual conference                          Rich Green

Deacon, Secondary Appointment                                          

Designated Safety Officer                                                                        Kathy Bowen

Church Treasurer                                                                                            Kathy Bowen

Financial Secretary                                                                                        John Gerth

Financial Auditor                                                                                

Recording Secretary                                                                                       Barbara Ullmann

Members at Large                                                                                            Chris Regester

                                                                                                                                    Walt Lenahan

 

Nominations Committee – (Lay Leader)

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Edith Countryman                           Betty Gluth                                          Heidi Seldomridge

Janie Stover                                         Roberta McCormick                       Sally Bush       

 

Finance Committee – (Church Council Chair, Lay Leader, Treasurer, Financial Secretary)

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Sandra Dlugosz                                   John Clark                                           Lois Brighten – Chair

Ann Bowman                                       Virgil Clarkson                                   Jim Loomis

 

Board of Trustees – (Lay Leader)

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Bruce Kauffman                                  Duane Ullmann                                   Bob Scheuerman

Ken Russell – Chair                            Sandra Dlugosz                                   Ray Gluth

Bill Bush

 

Staff-Parish Relations Committee – (Lay Leader)

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Daryl Mills                                          Virgil Clarkson                                     Linda Clark

Joyce Scheuerman                         Gary Baldwin                         

 

 

 

 

Preschool Board

Chair                                                                                                               Barbara Ullmann

Preschool Director                                                                                 Kathy Bowen

Members at Large                                                                                    Sally Bush

                                                                                                                             Carol Nichols

                                                                                                                             Maggie Schoengarth

Designated Member of Education                                                  Janie Stover

Designated Member of Finance                                                        Rich Green

Designated Member of SPRC                                                              Linda Clark

Designated Member of Trustees                                                       Sandra Dlugosz

Lay Leader                                                                                                      Rich Green

 

Education Committee

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Kevin Seldomridge                              Barbara Clarkson                             Sara Wall

Kyrian MacMichael                            Janie Stover                                         Heidi Seldomridge – Chair

 

Membership Care Committee

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Gerry Leonard                                     Joyce Scheuerman                          Sally Bush – Co-Chair

                                                                     Chris Regester                                   Sharlyn Russell – Co-Chair

 

Fellowship Committee

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Jan Green                                            Marian McKusker                             Susan Sadler

Gretchen Borck                               Boni Lenahan – Chair

 

Mission/Outreach Committee

Class 2016                                           Class 2017                                           Class 2018

Sara Lyon                                            John Gerth                                           Lois Brighten

Bruce Kauffman                             Edith Countryman                              

Rich Green

 

Worship Team

Pastor – Dan Breznau                                            

Worship Leader – Dave Kellogg                            
Music Accompanist – Maria Breznau
Communion – Dan & Amy Dickey, Sumi Atkins        
Visual & Projectionist – Daryl Mills
Altar & Parament Guild – Jan Green                         
Liturgist Coordinator – Rich Green
Ushers – Gary Skaar, Dan Dickey, Kevin Seldomridge
Memorial Hostess – Betty Gluth & Roberta McCormick

Contents © 2018 St. Andrew's United Methodist Church | Church Website Provided by mychurchwebsite.net | Privacy Policy